Larva (Maggot) uygulamasının tarihçesi

Biyolojik debridman olarak larva uygulaması (maggot) ile ilgili ilk yazılı kayıt Ambroise Pare tarafından yapılmış, 1557 yılında askerlerin yaralarında larva tedavisinin yararlı etkilerini yazmıştır. 1829 yılında Baron Larrey savaşta askerlerin yaralarında larvaların nekrotik yara iyileşmesinde etkilerinden söz etmektedir. Amerikan iç savaşında yara tedavisinde larva kullanımı başlamıştır. Bu konuda ilk bilimsel makale Dr.WS Baer tarafından yazılmış ve I. Dünya Savaşında iki askerin yara tedavisi anlatılmaktadır

1920’lerde ve 30’larda, etkili antibiyotiklerin ortaya çıkmasından önce, larvalar sıklıkla kullanılmıştır. 1.Dünya Savaşındaki askeri cerrahlar, Günlerdir ulaşılmayan bir yerden insanların geldiklerini gördüler ve hala hayatta olanların yaralarında larvalar vardı, diye açıklıyor Church. Onlar kangren veya enfeksiyondan ölmemişlerdi çünkü yaralarındaki larvalar bakterileri temizlemişti.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra, cerrahi teknikler ve antibiyotikler çoğu yara ve cilt enfeksiyonunu tedavi etmede oldukça etkili olmuştur. Ancak giderek artan bir şekilde, toplum antibiyotiğe dirençli hale geldi.