Atlar ve diğer hayvanlarda larva uygulaması nasıl yapılır?

Genellikle larvaların uygulanmasından önce bir miktar debridman yapılır. Distal interfalangeal eklem veya navikula bursa ile iletişim halinde olan ciddi enfeksiyonlar durumunda, cerrahi bir dren yerleştirilebilir ve larvalar/sargılar drenajın çıkışına yerleştirilebilir. Atın, enfeksiyon bölgesi üzerine yerleştirilmiş bir kalıp varsa, toynak veya distal interfalanjeal eklemin dengesizliği nedeniyle, kalıba küçük bir erişim deliği kesilir, böylece larvalar yerleştirilebilir ve gazlı bez değiştirilebilir. Ayak atmalarının olduğu durumlarda, larvalar, kalıbın içinde kontrol altında ve enfeksiyonun korunmasında işe yararlar.
Sadece toynak problemlerinde, larvalar ayağın dibine yerleştirilirlerse, atın ağırlığından sıkıştırılmamasını sağlamalıyız. Toynağın tabanındaki kusur, yaraları sargının yanı sıra ağır bir ayak sargısı uygulanması gerekir. Aksi halde, yaraya koruma sağlayan bir levhaya sahip bir ayakkabı uygulanır ve gazlı bezin değiştirilmesi ve larvaların ilerlemesinin izlenmesi için çıkarılabilir. Her gün gazlı bez değiştirir ve yara kontrol edilir. Larvalar enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak 2 gün ila 8 gün arasında olgunlaşırlar.
Larva tedavisine yanıt vermeyen durumlar, özellikle de proteinlerin yüksek dirençli kültürü yapıldığı zaman, bölgeden proteinli vulgarisin kültürlendiği enfeksiyonlardır. Bu gibi durumlarda, topikal dezenfektanlar ve/veya sistemik ve bölgesel antibiyotik tedavisi, yaradaki bakteriyel popülasyona, larva uygulaması ile birlikte ya da onlarla birlikte değişmek için kullanılır.
Larvalar için iyi bir ortam hazırlandıktan sonra, küçük gazlı bezle yaraya yerleştirilir, sonra pamuklu gazlı bez, kurtçuklar üzerine gevşek bir şekilde yerleştirilir ve uygun koruma uygulanır. Yukarıda belirtildiği gibi, gazlı bez her geçen gün değiştirilir ve yara drene edilinceye ve sağlıklı görünene kadar larva uygulaması devam eder.

Köpekler, kediler, atlar ve diğer hayvanlarda yaralara yönelik larva (maggot) uygulaması ile ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki kaynaklardan ulaşılabilir:
Yaşlı bir eşeğin içinde panniküliti tedavi etmek için steril kurtların kullanılması.
Larva uygulaması ile küçük hayvanlarda yaraların tedavisi: uygulayıcılar anket.
Ciddi at yaraları için Larva uygulaması tedavisi – Uygulayıcılar anket